top of page
Alzheimer
W Jovimed aktywność fizyczna, zajęcia grupowe i czynności poznawcze są rdzeniem naszej Program Alzheimer / demencja. Optymalizujemy nasze troska przy użyciu metodologii opieki Javime DKDC, w oparciu o cztery kategorie działań
OtÄ™pienie z ciaÅ‚ami Lewy’ego (LBD)
OtÄ™pienie z ciaÅ‚ami Lewy’ego ma miejsce, gdy klastry biaÅ‚ka zwane ciaÅ‚ami Lewy’ego, znane także jako alfa-synukleina, zbierajÄ… siÄ™ na korze (na powierzchni) mózgu i zaburzajÄ… jego funkcjonowanie. Nadmiar biaÅ‚ka wiąże siÄ™ również ze zmniejszeniem iloÅ›ci neuroprzekaźników, takich jak dopamina.
Niedobór dopaminy wiąże siÄ™ z chorobÄ… Parkinsona. CzÄ™sto osoby cierpiÄ…ce na to schorzenie, również sÄ… chorzy na Parkinsona. Obserwuje siÄ™ też u nich blaszki i supÅ‚y zwiÄ…zane z Alzheimerem.
LBD jest drugim najczÄ™stszym typem demencji po Alzheimerze. Obejmuje okoÅ‚o 20% przypadków demencji.
LBD czÄ™sto myli siÄ™ z Parkinsonem lub Alzheimerem i czÄ™sto wystÄ™puje równolegle do Parkinsona, Alzheimera, demencji naczyniowej i spowodowanej alkoholem. Po diagnozie pacjenci żyjÄ… Å›rednio 7 lat.
​
Przyczyny
​
LBD nie jest chorobÄ… genetycznÄ…. Nie ma dowodów na to, że czÅ‚onkowie rodzin, w których byÅ‚y przypadki LBD, sÄ… bardziej narażeni na zachorowanie.
Czynnikiem ryzyka jest wiek. WiÄ™kszość chorych ma powyżej 50 lat. IstniejÄ… przesÅ‚anki, że zdrowy tryb życia, ruch, ćwiczenia umysÅ‚owe i zdrowa dieta mogÄ… zniwelować ryzyko zachorowania, ale to dotyczy wszystkich przypadków demencji.
Demencja Naczyniowa
Demencja naczyniowa spowodowana jest ograniczonym przepÅ‚ywem krwi do mózgu. To druga najczÄ™stsza forma demencji po Alzheimerze. Częściej wystÄ™puje u mężczyzn i po 70. roku życia.
​
Przyczyny
​
PrawidÅ‚owe funkcjonowanie komórek mózgowych zależy od dostaw tlenu i innych substancji odżywczych. Gdy ukÅ‚ad naczyniowy nie dziaÅ‚a prawidÅ‚owo z powodu zatorów lub udaru, komórki mózgowe obumierajÄ… i pojawiajÄ… siÄ™ zaburzenia funkcji poznawczych.
Zwężenie naczyÅ„ może prowadzić do powstawania zatorów i w koÅ„cu do staÅ‚ego lub czasowego zatrzymania dostaw krwi do mózgu.
Wiele chorób ukÅ‚adu krwionoÅ›nego wpÅ‚ywa negatywnie na pracÄ™ mózgu.
Nawet jeden poważny udar może prowadzić do otępienia naczyniowego. Ten rodzaj demencji naczyniowej to otępienie naczyniowe o ostrym początku.
Otępienie może być spowodowane licznymi drobnymi zawałami, stąd określenie otępienia wielozawałowego.
OkoÅ‚o 20% osób po udarze zapada na demencjÄ™ w ciÄ…gu roku od zdarzenia.
Najczęściej demencja naczyniowa spowodowana jest zakrzepami w maÅ‚ych, gÅ‚Ä™boko poÅ‚ożonych komórkach mózgowych. Ten rodzaj otÄ™pienia nazywa siÄ™ podkorowym(lub chorobÄ… Biswangera). ZwiÄ…zane jest z nieleczonym nadciÅ›nieniem i ogólnymi schorzeniami ukÅ‚adu krążenia. Demencja naczyniowa podkorowa to choroba postÄ™pujÄ…ca.
Pacjenci chorzy na demencję naczyniową są bardziej świadomi swojego stanu, przez co są bardziej podatni na depresję.
Otępienie Czołowo - Skroniowe
OtÄ™pienie czoÅ‚owo-skroniowe (degeneracja pÅ‚atów czoÅ‚owo-skroniowych) to zbiór zaburzeÅ„, które dotykajÄ… gÅ‚ównie pÅ‚aty czoÅ‚owe i skroniowe.
WtrÄ™ty biaÅ‚kowe w mózgu tworzÄ… nowe struktury zwane ciaÅ‚ami Picka (choroba jest również znana jako choroba Picka).
PÅ‚aty czoÅ‚owe sÄ… odpowiedzialne za planowanie, osÄ…d, emocje, jÄ™zyki (mówienie i rozumienie) i niektóre rodzaje ruchu.
Objawy demencji czoÅ‚owo-skroniowej sÄ… zależne od obszaru, który ulegÅ‚ skurczeniu.
W przeciwieństwie do Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe pojawia się w dość młodym wieku (40-75 lat). Około 60% chorych ma od 45 do 64 lat.
Jego objawy są często mylone z chorobami psychicznymi lub Alzheimerem
OtÄ™pienie czoÅ‚owo-skroniowe to 10-15% przypadków demencji.
​
Rodzaje zaburzeń czołowo-skroniowych
​
Zaburzenia czołowo-skroniowe dzieli się na trzy rodzaje:
-
Behawioralny wariant otępienia czołowo-skroniowego
-
Wpływa ono na zachowanie, emocje i osąd
-
-
Pierwotna afazja postępująca (PPA)
-
WpÅ‚ywa ona na umiejÄ™tność mówienia, rozumienia, czytania i pisania
-
-
Zaburzenia ruchowe
Objawiają się postępującym pogorszeniem umiejętności ruchowych (chodzenia), upadkami i brakiem koordynacji. Objawy podobne do LBD.
​
Przyczyny
​
Najprawdopodobniej to geny sÄ… gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… choroby. Prawie 50% przypadków jest spowodowana genetykÄ….
Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona jest dość czÄ™sta u osób starszych. To degeneracyjne zaburzenie neurologiczne. Spowodowane jest tym, że komórki nerwowe w mózgu nie sÄ… w stanie produkować odpowiedniej iloÅ›ci dopaminy, która zawiaduje ruchem.
Wczesne objawy sÄ… Å‚agodne i obejmujÄ… jednÄ… stronÄ™ ciaÅ‚a. MiÄ™dzy innymi spowolnione ruchy, sztywność, kÅ‚opoty z równowagÄ… i drgawki.
Stosunkowo niewielu pacjentów z Parkinsonem choruje na demencjÄ™, traci pamięć lub zdolnoÅ›ci poznawcze.
W krajach rozwiniÄ™tych, prawie 2% osób powyżej 65 roku życia cierpi na chorobÄ™ Parkinsona.
​
Objawy
​
-
Utrata pamięci
-
Brak umiejętności podejmowania decyzji
-
Utrudniona koncentracja
-
TrudnoÅ›ci jÄ™zykowe – z mówieniem i zrozumieniem
-
Dezorientacja
Choroba Huntingtona
Choroba Huntingtona (zwana również plÄ…sawicÄ… Huntingtona) to rzadkie genetyczne schorzenie mózgu, które powoduje uszkodzenie jego części. Choroba jest dziedziczna i nieuleczalna. Najczęściej wystÄ™puje u osób rasy biaÅ‚ej, a pierwsze objawy – niekontrolowane ruchy – widać już pomiÄ™dzy 30. a 50. rokiem życia. Choroba stopniowo rozwija siÄ™ w demencjÄ™.
​
Objawy
​
-
Depresja
-
Niepokój
-
Wściekłość
-
Zachowania kompulsywne
-
Ciągłe powtarzanie pytań i czynności
Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD)
Choroba Creutzfeldta-Jakoba to bardzo rzadka degeneracyjna choroba. Dotyka jednÄ… osobÄ™ na milion. OkoÅ‚o 5-15% osób choruje na niÄ… z przyczyn genetycznych.
GÅ‚ównÄ… przyczynÄ… choroby jest substancja BSE pochodzÄ…ca od zwierzÄ…t, gÅ‚ównie od bydÅ‚a. Substancja ta powoduje odkÅ‚adanie siÄ™ zakaźnego biaÅ‚ka, tak zwanych prionów, i powstawanie dziur w mózgu.
Pod mikroskopem mózg wyglÄ…da jak gÄ…bka. Proces wyniszczenia jest szybki. 85% pacjentów umiera w ciÄ…gu roku.
​
Objawy
​
-
Utrata pamięci
-
Halucynacje
-
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
-
Niepokój
-
Utrudniona mowa
-
Napady
-
Sztywna postawa
-
Mimowolne ruchy
-
Zapalenie płuc
-
Zwykle jest przyczyną śmierci
Demencja spowodowana alkoholem
Demencja zwiÄ…zana z alkoholem, znana jako zespóÅ‚ Wernickego-Korsakowa, powoduje nieodwracalne uszkodzenia mózgu spowodowane zÅ‚ym odżywianiem, brakiem witaminy B1 (tiaminy) i zapaleniem otrzewnej. Alkohol również utrudnia przyswajanie witamin.
Tiamina znajduje siÄ™ w rozmaitych pokarmach, takich jak ziarna, ziemniaki i banany. Choroba ta dotyka pacjentów mÅ‚odszych niż w przypadku Alzheimera. Może siÄ™ pojawić nawet w wieku 30 lat. Odpowiednia dieta może zahamować proces, ale nie odwróci zmian, które już siÄ™ dokonaÅ‚y w organizmie.
​
Objawy
​
-
Uszkodzenie pamiÄ™ci krótkotrwaÅ‚ej
-
Apatia
-
Obniżona umiejętność uczenia się
-
Problemy z mówieniem
-
Problemy z osÄ…dem
-
Utrudnione funkcjonowanie w społeczeństwie i w miejscu pracy
-
Bezwiedny ruch gałek ocznych
-
SÅ‚aba koordynacja i równowaga
-
Halucynacje
bottom of page