top of page
Kompleksowa Opieka
Po Udarze Mozgu
Kompleksowa Opieka Po Udarze Mózgu
W oÅ›rodku Jovimed staramy siÄ™ zapewnić pacjentom kompleksowÄ… opiekÄ™ po udarze mózgu.
Rehabilitacja udarowa wymaga skoordynowanego wysiÅ‚ku ze strony zarówno profesjonalnego personelu, jak i pacjenta.
​
U pacjentów może wystÄ…pić jeden z dwóch rodzajów udaru:
​
-
Udar niedokrwienny – wystÄ™puje na skutek nagÅ‚ego zatrzymania dopÅ‚ywu krwi do mózgu w wyniku zakrzepu lub zatoru.
-
Udar krwotoczny – wystÄ™puje na skutek przedostania siÄ™ krwi poza naczynie mózgowe.
Osoba po udarze zmaga siÄ™ z wieloma problemami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. W Naszym oÅ›rodku staramy siÄ™ zapewnić kompleksowÄ… i skoordynowanÄ… opiekÄ™ ze strony caÅ‚ego personelu medyczno-opiekuÅ„czego: lekarzy (lekarza internisty, lekarza rehabilitacji medycznej oraz lekarza psychiatrii), pielÄ™gniarek, fizjoterapeutów, psychologa, oraz opiekunów medycznych. Poniżej opisujemy kilka z problemów mogÄ…cych wystÄ…pić u pacjenta udarowego:
Porażenie
U pacjentów po udarze może wystÄ…pić dysfunkcja w obrÄ™bie koÅ„czyn dolnych i górnych, a co za tym idzie-
dużą trudnoÅ›ciÄ… stajÄ… siÄ™ proste czynnoÅ›ci dnia codziennego, czynnoÅ›ci samoobsÅ‚ugi. Jednym z gÅ‚ównych
problemów po udarze jest utrudnione przemieszczanie siÄ™ na skutek wyżej wymienionego porażenia.
​
Porażenia te mogą objawiać się pod dwoma postaciami- wiotkość lub spastyczność. W zależności od
wystÄ™pujÄ…cych problemów i objawów, nasz zespól rehabilitacyjny we wspóÅ‚pracy z pacjentem i lekarzem
dostosowuje program rehabilitacyjny mający na celu poprawę funkcjonowania pacjenta i osiągnięcie przez
niego maksymalnych wyników, lub jeÅ›li jest to możliwe to powrót do caÅ‚kowitego zdrowia.
Problemy z połknięciem (dysfagia)
Udar może zaburzać zdolność do korzystania z mięśni w jamie ustnej i gardle do tego stopnia, że ​​pacjent nie jest w stanie samodzielnie przeÅ‚ykać. W niektórych przypadkach może być konieczne karmienie przez zgÅ‚Ä™bnik (PEG).
​
W przypadku wystÄ™powania u pacjenta problemów z poÅ‚ykaniem i koniecznoÅ›ciÄ… karmienia go przez zgÅ‚Ä™bnik (PEG), Nasze pielÄ™gniarki dyżurujÄ…ce zaopiekujÄ… siÄ™ pacjentem i zapewniÄ… pacjentowi podanie wszystkich posiÅ‚ków w ciÄ…gu dnia.
​
W przypadku pacjenta poudarowego z dysfagią, rodzina lub opiekunowie pacjenta przed przybyciem do naszego ośrodka są zobowiązani do poinformowania kierownika ośrodka o występującym problemie oraz o ewentualnej konieczności stosowania PEG.
​
JeÅ›li jest to konieczne, podczas posiÅ‚ków przydzielimy pacjentowi opiekuna, który zadba o komfort i zapewni pomoc przy jedzeniu.
Problem z nietrzymaniem moczu
Pacjenci udarowi często borykają się z problemem niekontrolowanego oddawania moczu lub kału. Na
skutek uszkodzenia układu nerwowego funkcje mięśni zwieraczy odbytu i cewki moczowej zostają
zaburzone. Tacy pacjenci wymagajÄ… specjalnej opieki i specjalistycznych Å›rodków higienicznych. Nasi
opiekunowie zadbają o to, by pacjent przebywający u nas został otoczony odpowiednią uwagą i opieką
​
U niektórych pacjentów zachodzi potrzeba zaÅ‚ożenia cewnika. W zależnoÅ›ci od materiaÅ‚u z jakiego jest
wykonany, trzeba go wymieniać w określonym czasie. W ośrodku Jovimed wymiana cewnika odbywa się na
miejscu w asyście pielęgniarki lub lekarza.
​
Rodziny lub opiekunowie sÄ… zobowiÄ…zane do zapewnienia pacjentowi pampersów. Istnieje możliwość aby
Nasz ośrodek w porozumieniu z rodziną zajął się dostawą.
Problemy z mowÄ… (afazja)
Afazja jest nabytym zaburzeniem funkcji mowy, która wczeÅ›niej byÅ‚a prawidÅ‚owa. Może obejmować upoÅ›ledzenie rozumienia lub tworzenia sÅ‚ów. Przeważanie jest ono wywoÅ‚ane udarem mózgu, w przebiegu zamkniÄ™cia naczynia zaopatrujÄ…cego tÄ™ część kory mózgu, która jest zwiÄ…zana z funkcjÄ… mowy.
​
W zależnoÅ›ci od ciężkoÅ›ci i umiejscowienia uszkodzenia, pacjent może mieć problemy zarówno z wypowiadaniem sÅ‚ów jak i caÅ‚ych zdaÅ„. W niektórych przypadkach to co mówi nie jest spójne i logiczne, a w skrajnych przestaje rozumieć to, co inni mówiÄ… do niego.
​
U pacjentów z afazjÄ…, poza opiekÄ… logopedy zaleca siÄ™ integracjÄ™ z otoczeniem, udziaÅ‚ pacjenta we wszelkich formach aktywizacji dostÄ™pnych w oÅ›rodku. W Jovimedzie prowadzimy codzienny program zajęć grupowych z pacjentami, które majÄ… na celu integracjÄ™ mieszkaÅ„ców, poprawÄ™ samopoczucia oraz pobudzenie ukÅ‚adu nerwowego.
​
Na życzenie rodziny, możemy wÅ‚Ä…czyć do terapii zajÄ™cia z logopedÄ…, który odpowiednio dostosuje indywidulany program terapeutyczny do możliwoÅ›ci pacjenta.
Zaburzenia emocjonalne i spadek zdolności poznawczych
Udar jest schorzeniem które czÄ™sto w skutkach prowadzi do zaburzeÅ„ emocjonalnych pacjenta. Choroba ta i jej skutki czÄ™sto przytÅ‚aczajÄ… chorego, co prowadzi do frustracji, zÅ‚oÅ›ci, a nieraz i do depresji. Dlatego tak ważne jest szybkie zauważenie problemu i nauka radzenia sobie z nim. Proces ten musi zachodzić w integracji z programem rehabilitacyjnym, ponieważ w
rehabilitacji poudarowej kluczowym elementem jest podejście samego pacjenta do terapii i jego nastawienie względem choroby.
​
W oÅ›rodku pacjentami zajmuje siÄ™ wykwalifikowany psycholog, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, pacjent jest konsultowany przez lekarza psychiatrÄ™. Oprócz profesjonalnej opieki medycznej, oferujemy zajÄ™cia rekreacyjne i spoÅ‚eczne, które odgrywajÄ… kluczowÄ… rolÄ™ u pacjentów dotkniÄ™tych problemami emocjonalnymi lub depresjÄ….
Pacjenci i leki
Leki sÄ… ważnÄ… częściÄ… pacjentki, która przeżyÅ‚a udar. Leki na ciÅ›nienie krwi, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdepresyjne, leki na czÄ™stość akcji serca i leki przeciwcukrzycowe sÄ… tylko częściÄ… listy, która może być przepisana pacjentowi.
​
Wielu pacjentów po przeszczepieniu może być zbyt zdezorientowanych, aby odpowiednio postÄ™pować zgodnie z instrukcjami lekarza, jeÅ›li chodzi o przyjmowanie leków.
​
​Personel medyczny
bottom of page